Psychoterapia indywidualna dla dorosłych ma na celu zmianę postrzegania siebie i swoich możliwości. Pomaga w uwolnieniu się od cierpienia, poczucia krzywdy, poprawie samopoczucia poprzez rozwijanie umiejętności autorefleksji i świadomości swoich uczuć i potrzeb. Pozwala przepracować problemy i trudności wywołujące objawy psychiczne i somatyczne. Kierowana jest do osób doświadczających między innymi stanów lękowych, stanów depresyjnych, fobii czy z doświadczeniami traumatycznymi.
Psychoterapia u dzieci i młodzieży może przebiegać w formie indywidualnej lub w obecności najbliższych osób, najbliższej rodziny w formie terapii rodzinnej.
Terapia rodzinna jest bardzo skuteczną formą pomocy dziecku. Im młodsze dziecko tym większe znaczenie w procesie zdrowienia ma udział rodziny:
rodzice kochają swoje dziecko i wspierają je w procesie leczenia
rodzice są największym źródłem wiedzy o dziecku
każdy z członków rodziny może mieć inny punkt widzenia problemu
każdy może nazwać swoje trudności związane z obecna sytuacją i zadbać o swoje potrzeby
każdy członek rodziny wpływa na funkcjonowanie całego systemu rodzinnego
Dlaczego systemowa terapie rodzinna jest skuteczna? Rodzina stanowi system, w którym każdy członek rodziny jest w pewnej zależności i silnie na siebie oddziałuje. Szczególne znaczenie ma to w odniesieniu do dzieci, ponieważ one zawsze funkcjonują w układzie jakim jest rodzina. Systemowa terapia rodzinna może pomóc w przywróceniu prawidłowej struktury wewnętrznej, udoskonaleniu sposobów porozumiewania się, rozpoznaniu różnego rodzaju przekazów międzypokoleniowych, wpływających na funkcjonowanie całej rodziny. Inaczej mówiąc może wpłynąć na zwiększenie zrozumienia i bliskości, poczucia wsparcia i zaufania, rozpoznawania potrzeb swoich i bliskich. Jakie są wskazania do terapii rodzinnej? chęć poprawy relacji w rodzinie utrudniona komunikacja - częste konflikty, brak wzajemnego zrozumienia ogólne trudności wychowawcze, z którymi rodzicom trudno sobie poradzić kryzys psychiczny u dziecka z towarzyszącymi myślami rezygnacyjnymi, samouszkodzeniami ciała zaburzenia odżywiania u dziecka zaburzenia obsesyjno-kompulsywne doświadczenie przez rodzinę trudnych wydarzeń życiowych (strata bliskiej osoby, choroba, wypadek, rozstanie ...)
Ile trwa terapia rodzin? Spotkania odbywają się zazwyczaj co 2 tygodnie. W zależności od etapu i potrzeb rodziny mogą odbywać się częściej (zwykle na początku) lub rzadziej (co 3 tygodnie). Bardzo ważne są odstępy pomiędzy sesjami. Jest to czas, podczas którego toczy się cały proces zmian. Cała terapia trwa od kilku do kilkustastu sesji.
Psychoterapia par i małżeństw ma na celu przywrócenie harmonii w relacji partnerskiej. Podczas sesji psychoterapeuci przyglądają się zachowaniu partnerów względem siebie, ich komunikacji, sposobu okazywania uczuć i potrzeb.
W przypadku pracy z parami i rodzinami pracuje dwóch psychoterapeutów. Taka forma pomocy może przynieść wiele korzyści i uzyskać lepsze efekty oddziaływań psychoterapeutycznych. Psychoterapeuci mają możliwość przyjrzenia się problemom z szerszej perspektywy, uzupełniać się. Zazwyczaj jeden z terapeutów jest bardziej zaangażowany emocjonalnie, zadaje pytania, interpretuje. Drugi bardziej obserwuje i zwraca większą uwagę na komunikacje niewerbalną t.j. gesty, mimikę, ton głosu itp. Rola każdego z nich jest ważna i wnosi dużą wartość w cały proces terapeutyczny. Wszystkie swoje spostrzeżenia terapeuci konsultują przed i po sesji. Wymiana wniosków i obserwacji umożliwia im skuteczne zaplanowanie dalszych oddziaływań. Taka forma pracy pozwala zachować większy obiektywizm i bezstronność w czasie sesji. Klienci natomiast mogą czuć się bardziej zaopiekowani i zrozumieni.
Bibliografia: „Wprowadzenia do systemowego rozumienia rodziny”, red. Naukowa Bogdan de Barbaro, Wydawnictwo Uniwersytety Jagiellońskiego, Kraków 1999 "Psychiatria dzieci i młodzieży", R. Goodman, S. Scott, Wydawnictwo medyczne Urban&Partner, Wrocław 2000
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Rozumiem