Pierwsza wizyta u psychologa  może rodzić wiele pytań i wątpliwości. Przeprowadzana jest zazwyczaj w formie konsultacji, których celem jest pomoc w nazwaniu problemu, zastanowieniu się nad jego żrodłem oraz znalezieniu skutecznego rozwiązania. Jest to też moment, w którym ustala się czy trudności i problem kwalifikują się do podjęcia terapii czy może innej formy pomocy psychologicznej.

Pierwsza konsultacja osoby dorosłej 
Zazwyczaj na pierwszej sesji psycholog poznaje kontekst życia klienta, środowisko w którym funkcjonuje, status rodzinny, zawodowy a także doświadczane trudności czy ważne sytuacje życiowe. Istotne jest wszystko to co wpływa na samopoczucie czy utrudnia codzienne funkcjonowanie.
Warto wiedzieć, że to głównie klient decyduje w jaki sposób przebiegnie rozmowa.


Pierwsza konsultacja nastolatka w wieku od 13 lat odbywa się w obecności rodziców. Podczas wspólnej rozmowy psycholog pyta o główne powody, dla których nastolatek zdecydował się na spotkanie. Następnie w gabinecie zostaje sam nastolatek w celu dokładniejszej diagnozy wskazanych trudności.

Pierwsza konsultacja dotycząca dziecka w wieku do 12 lat odbywa się bez jego obecności. Pozwoli to otwarcie mówić o tym, co niepokoi Państwa jako rodziców. Obecność obojga rodziców może być bardzo cenna, ponieważ każdy może mieć inny punkt widzenia danej sytuacji.

Pierwsza konsultacja rodzinna odbywa się w obecności jednego lub dwóch terapeutów, w zależności od ustaleń podczas zgłoszenia telefonicznego.
Pierwsze spotkanie zazwyczaj ma charakter konsultacji. Terapeuta rodzinny potrzebuje rozeznać zgłaszany problem. Konsultacja może mieć charakter indywidualny z jednym terapeutą i jednym członkiem rodziny czy rodzicami. Na konsultacji podejmowana jest decyzja o zaproszeniu całej rodziny na spotkanie z dwoma terapeutami.Bywa też tak, że na konsultacje zgłasza się od razu cała rodzina. Wówczas terapeuci przyjmują zgłaszany problem,  biorąc pod uwagę punkt widzenia i odczucia wszystkich członków rodziny, zamieszkujących razem.


Tajemnica zawodowa
Wszystko to co mówimy i słyszymy w gabinecie pozostaje w nim, ponieważ jest objęte tajemnicą zawodową (poza sytuacja zagrażającą życiu lub zdrowiu). Tajemnicą zawodową jest również to, kto korzysta z pomocy psychologicznej. Wizyty umawiane są w takich odstępach czasu, by zmniejszyć możliwość spotkania się z innymi osobami. Dlatego też bardzo ważna jest punktualność.


Nie ma potrzeby aby przygotowywać się specjalnie przed wizytą. Poprowadzę rozmowę tak, aby swobodnie porozmawiać o najistotniejszych sprawach, które skłoniły do skorzystania z pomocy.